Bramborové placky našich babiček

Bramborové placky dělávaly naše babičky. Byly výborné, jakmile se omastily sádlem, brali jsme je babičkám přímo pod rukama. Říká se jim v různých krajích různě, nejznámější krajový název, používaný v Čechách, na Moravě i na Slovensku, je asi „lokše.“

Klasický recept našich babiček, doplněný našimi doporučeními:

  • 1 kg brambor, nejlépe starších – nikdy ne nových
  • 150 – 200 g hrubé nebo polohrubé mouky
  • sůl
  • sádlo nebo máslo na pomaštění hotových placek

Postup:
Brambory uvař ve slupce den předem, nech je po slití vody v horkém hrnci bez poklice pořádně vyschnout. Den předem uvařené a zcela vychladlé brambory se lépe zpracovávají a těsto tak rychle neřídne.
Druhý den brambory oloupej a ustrouhej na jemném struhadle. Je to vhodnější, než uvařené brambory propasírovat mačkadlem – placky budou mít lepší chuť.         Ustrouhané brambory rozprostři na vál do slabé vrstvy, osol a zpracuj s moukou. Použij stěrku a ruce. Mouku přidávej postupně a jen tolik, až se těsto přestane na ruce lepit – čím méně bude mouky, tím budou placky vláčnější. Pracuj rychle, bramborové těsto při dlouhém zpracovávání řídne. Někdo přidává i vajíčko nebo žloutek – podle nás je to ale na úkor tradiční bramborové chuti placek.                                                                                              Těsto rozděl na malé kousky velikosti většího golfového míčku. Kuličky rozválej na moukou podsypaném vále na tenké placky.
Placky opékej nasucho na pánvi (nejlépe litinové), na tále nebo přímo na plotýnce a to na středním plameni. Naše doporučení: hodně větrej, pečení placek je dost cítit. Po obrácení placky na druhou stranu se placka nafoukne – bubliny propíchni a placku přimáčkni k pánvi, aby se i po druhé straně opékala rovnoměrně. Placky opékej do světlehněda, mají typické hnědé puchýřky. Hotové, ještě horké placky potírej po obou stranách rozpuštěným vepřovým či husím sádlem nebo máslem. Dávej pomaštěné placky na sebe, uchovávej v teple a braň je před nájezdy ostatních strávníků, jinak na stůl nic nedoneseš. Podávat se mohou samotné i jako příloha k pečeným masům, huse, kachně. Výborné jsou s vepřovými škvarky, se zelím nebo se špenátem. Vyzkoušeli jsme je také s tvarohem a pažitkou a také se zakysanou smetanou. Zkus je na sladko: s povidly, marmeládou nebo s mletým mákem a cukrem.